Fakty i mity na temat in vitro

-

In vitro to aborcja


Dziecko

Jest to mit, ponieważ in vitro przez szerokie środowiska lekarzy jest postrzegane jako metoda leczenia problemu niepłodności. Specjaliści podkreślają, że osoby poddające się zapłodnieniu pozaustrojowemu niczego bardziej nie pragną, jak dziecka, dlatego też dla nich aborcja jest wykluczona.

Podstawą dla takiego twierdzenia jest fakt, że podczas przeprowadzania metod oceny potencjału komórek jajowych i plemników, udaje się zapłodnić średnio do 70% komórek jajowych. Z drugiej strony, aż 70% wszystkich zarodków obarczonych jest wadami genetycznymi, przez co nie jest możliwy ich dalszy rozwój. Środowiska konserwatywne, w tym kościelne, upatrują w tym „zabijania” zarodków. Inna kwestia jest taka, że wiele zarodków po prostu nie przeżywa zapłodnienia pozaustrojowego, ale przecież i w normalnych warunkach dochodzi do poronień, a więc i do obumarcia zarodka. Poronienie nie jest aborcją, podobnie jak metoda in vitro też nią nie jest.

+-

In vitro jest metodą leczenia


I tak i nie. Trudno określić jednoznacznie, czy zapłodnienie pozaustrojowe jest terapią. Niektórzy twierdzą, że jest to jednak działanie podejmowane przez lekarzy, które ma na celu wyeliminować albo przyczynę, albo skutki choroby. Jeśli przyjmiemy więc, że skutkiem niepłodności jest niemożność poczęcia dziecka, to in vitro umożliwia to. Efekt oczywiście może być jednorazowy, ponieważ kobieta nawet po wykonaniu zabiegu in vitro i urodzeniu dziecka, pozostanie niepłodna. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ciąża reguluje w pewien sposób gospodarkę hormonalną kobiety i jest ona w stanie zajść ponownie w ciążę, już w normalnych warunkach.

-

Dzieci poczęte metodą in vitro mają wady genetyczne, defekty i nie rozwijają się prawidłowo


Mit. Nie jest to zgodne z prawdą, zwłaszcza z resztą, że nikt jeszcze nie przeprowadził wiarygodnych statystyk ciąż i dzieci z in vitro. Zdecydowanie większość dzieci po in vitro rodzi się zupełnie zdrowych.

In vitro - artykuły

In vitro - wiek kobiety a szansa zajścia w ciążę

Wiek przyszłej matki jest bardzo istotnym czynnikiem warunkującym powodzenie zapłodnienia in vitro. Jak pokazują badania największy odsetek udanych zabiegów jest zdecydowanie najwyższy u kobiet poniżej 35 roku życia. Powodzeniem kończy się 28,6% zapłodnień.

Invitro-24.pl © 2011  |  stat